خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

گسل، لرزش و امکان حیات میکروبی در مریخ!!!

  یک مطالعه جدید نشان می دهد که سنگ های به وجود آمده در اثر برخورد سایر سنگها با همدیگر در طول زمین لرزه غنی از هیدروژن محبوس می باشند. پس می توان استنباط نمود که فعالیت لرزه ای مشابه در مریخ می تواند هیدروژن کافی برای پشتیبانی از حیات را تولید کند.

   

  شبه بکیلیت(Pseudotachylite) - که در جزایر کوچک بریتانیا یافت می شوند." width="515" height="452" data-id="56377" />

  شبه تاکیلیت(Pseudotachylite) -“سنگ های بازالتی شیشه ای تا دانه ریز” که در بریتانیا یافت می شوند.

  محققان دانشگاه های ییل، آبردین و براک فرآیند شکل گیری سنگ ها را اطراف خطوط گسل فعال سواحل اسکاتلند مورد مطالعه قرار داده‌اند. سین مک ماهون زیست شناس دانشگاه ییل گفت: « پژوهش های اخیر حاکی از آن است که هیدروژن در طول زلزله و زمانی که سنگ ها ترک برداشته و با یکدیگر برخورد می کنند، به وجود می آیند. اندازه گیری های ما نشان دهنده آن است که هیدروژن کافی برای رشد ریز موجودات زنده پیرامون گسل های فعال تولید می شود.»

  انسان ها و سایر حیوانات انرژی خود را عمدتاً از واکنش میان اکسیژن و قند دریافت می کنند اما باکتری ها از حجم وسیعی از واکنش ها برای کسب انرژی استفاده می کنند. برای مثال، اکسایش گاز هیدروژن انرژی کافی برای باکتری های موجود در اعماق زمین فراهم می آورد. مک ماهون در ادامه خاطر نشان کرد: زلزله های زیادی در مریخ اتفاق نمی افتد ولی تحقیقات ما نشان می دهد که زلزله های مریخی می توانند هیدروژن کافی برای رشد گروههای کوچکی از ریز موجودات زنده حداقل برای بازه های زمانی کوتاهی را تامین کنند. این تنها یک بخش از تصویر نوظهور قابلیت سکونت در زیر سطح مریخ می باشد.

  نمایی هنری <a href=از سطح داخلی سیاره ی مریخ" width="518" height="292" data-id="56378" />

  نمایی هنری از سطح داخلی سیاره ی مریخ

  البته شاید منابع انرژی دیگری هم در مریخ وجود داشته باشد. بهترین راه برای یافتن شواهد حیات در مریخ، بررسی و آزمایش سنگ ها و مواد معدنی است که اطراف گسل ها و شکستگی ها شکل گرفته اند. این سنگ ها و مواد معدنی بعدها از طریق فرسایش به روی سطح آورده شده اند. به گفته ی پارنل، ناسا برنامه هایی برای اندازه گیری فعالیت های لرزه ای در مریخ در طول ماموریت Insight سال ۲۰۱۸ میلادی در نظر گرفته است و داده های ما باعث جالب تر شدن این اندازه گیری خواهد شد. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Astrobiology منتشر شده است.

  به نقل از: سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily.com


  این مطلب تا کنون 39 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : هیدروژن ,مریخ ,انرژی ,نشان ,گیری ,وجود ,کافی برای ,هیدروژن کافی ,اندازه گیری ,مواد معدنی ,موجودات زنده ,
  گسل، لرزش و امکان حیات میکروبی در مریخ!!!

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر