تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

کشف حقایقی در خصوص قدیمی ترین پوستۀ قاره‌ای زمین

  دانشمندان با بررسی مسائل ناشناخته پیرامون تاریخ اولیه پوسته زمین توانستند سن دقیق قدیمی ترین واحد سنگی را که به ۴٫۰۲ میلیارد سال پیش بر می گردد، بدست آورند. یافته ها حاکی از آن است که زمین در سال های نخست تولدش توسط یک سطح پوسته مانند اقیانوسی تحت پوشش قرار گرفته بود. 

  نمونه هایی <a href= از قدیمی ترین سنگ زمین که سنّ آن بطور دقیق محاسبه شد." width="499" height="333" data-id="56741" />

  نمونه هایی از قدیمی ترین سنگ زمین که سنّ آن بطور دقیق محاسبه شد.

  یافته های محققان دانشگاه آلبرتا نشان می دهد که زمین در سال های نخست توسط یک سطح پوسته اقیانوسی تحت پوشش قرار گرفته بود. جس رمنیک محقق ارشد گفت: این یافته اطلاعات بسیار مهمی در خصوص نحوه‌ی شکل گیری اولین قاره ها، ارائه می دهد. ما مجبوریم تمامی داده های مربوطه را به دلیل قدمت زیاد نمونه ها به دقت مورد بررسی قرار دهیم. داده های اندکی حول اتفاقاتی که در آن سال ها روی زمین به وقوع می پیوست، در دست میباشد. در واقع، سه نقطه روی کره زمین وجود دارد که در آنها آثاری از سنگ ها و مواد معدنی با قدمت بیش از چهار میلیارد سال مشاهده شده است. این نقاط عبارتند از: بخش شمالی کبک در کانادا، جک هیلز رنج در غرب استرالیا و بخش های شمال غربی کانادا.

  پیداست که قدیمی ترین سنگ ها در حدود چهار میلیارد سال قبل به وجود آمدند، اما دگرگونی های منحصر بفرد روی سنگ رمنیک نشان از وجود دانه های سیلیکات زیرکونیوم دارد، پس جای شکی در مورد زمان شکل گیری آن باقی نمی ماند. رمنیک گفت: سیلیکات زیرکونیوم نه تنها اطلاعاتی درباره قدمت در اختیار ما گذاشته بلکه سایر اطلاعات ژئوشیمیایی مورد استفاده در این مقاله را هم فراهم آورده است. سنگ ها و سیلیکات زیرکونیوم منبع اطلاعاتی مهمی برشمرده می شوند. سیلیکات زیرکونیوم آثار شیمیایی اش را حفظ کرده و حاوی یک سری اطلاعات سنی میباشد که رویدادهای زمینی تاثیری روی آنها نمی گذارد. علاوه بر این، خود سنگ اطلاعات شیمیایی دارد که سیلیکات زیرکونیوم از آن بی بهره است.

  cover2-1وی در توضیحاتش به این نکته اشاره کرد که خاصیت شیمیایی خود سنگ ها مشابه سنگ هایی است که امروزه در ایسلند شکل می گیرند (گرانودیوریت تا تونالیت هایی که به سرعت و در مجاورت آب سرد می شوند) و البته میان پوسته اقیانوسی و قارّه ای متغیر است. در حقیقت، ایسلند بعنوان قیاسی برای نحوه ی ایجاد پوسته های قاره ای در نظر گرفته می شود. “رمنیک” اعلام کرد:« ما سنگ را به منظور تجزیه و تحلیل آثار شیمیایی بررسی کردیم تا به شیوه تاثیرگذاری ماگما بر سنگ های پیرامون دست یابیم".

  “رمنیک” معتقد است که عدم وجود آثار پوسته قاره ای در این سنگ، پرسش های بسیاری را مطرح می کند. یکی از بزرگترین چالش های پیش روی زمین شناسان این است که با نگاه به گذشته ی زمین، کمیت و کیفیت شواهد موجود تقلیل می یابد. زمین پیوسته خود را بازیابی می کند. پوسته تغییر شکل داده و ذوب می گردد و در طی این فرآیندها، شواهد تاریخی کارآیی خود را از دست می دهند. وجود قاره ها در بالای آب که در معرض اتمسفر قرار دارند، پیامدهای بزرگی بر خاصیت شیمیایی اتمسفر، وجود و یا عدم وجود حیات اعمال می کند. تعداد قاره ها تأثیر شیمیایی شگرفی بر فعالیت های زیرزمینی( هسته و گوشته) و فعالیت های سطح زمین(اتمسفر و بیوسفر) می گذارد. بازخوردهای پیوسته ای میان شیمی و زمین شناسی وجود دارد. گرچه مسائل ناشناخته بسیاری باید مورد کاوش قرار گیرند، اما این تنها یک نمونه از همه آن چیزهایی است که پیچیدگی هایی را در پی دارد. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله ی Nature Geoscience منتشر شده است.

  تصویر بلور زیرکن

  تصویری از بلور مطالعه شده زیرکن (سیلیکات زیرکونیوم)

   

  به نقل از: سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily.com


  این مطلب تا کنون 61 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 14 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 1 آبان 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :161301
 • بازدید امروز :262086
 • بازدید داخلی :27297
 • کاربران حاضر :205
 • رباتهای جستجوگر:298
 • همه حاضرین :503

تگ های برتر